top of page

Bir Çocuğun Gözünden Dünya’ya ve Irkçılığa Bakış: Bülbülü Öldürmek

Güncelleme tarihi: 10 Oca


"İstediğin kadar saksağan vur vurabilirsen, ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."  

Bülbülü Öldürmek


Bülbülü Öldürmek, Harper Lee tarafından 11 Temmuz 1960 yılında yayımlandı. Harper Lee’nin yayınlanan ilk kitabı Bülbülü Öldürmek olsa da yazdığı ilk kitap Bülbülü Öldürmek değildi. Tespih Ağacının Gölgesinde, Harper Lee’nin yazdığı ilk kitaptı. Ancak yayımcısının ana kahramanın çocuk olmasına yönelik ısrarlarıyla kitabı baştan yazıp Bülbülü Öldürmek’i ortaya çıkardı. Tespih Ağacının Gölgesinde ise Bülbülü Öldürmek’in devamı niteliğinde 2015 yılında yayımlandı.


“Başka insanların çoğunluğun düşüncelerinden bağımsız hareket eden tek şey insanın vicdanıdır.”
Bülbülü Öldürmek Harper Lee Bülbülü Öldürmek Konusu , Bülbülü Öldürmek Karakter AnaliziBülbülü Öldürmek Konusu ve Olay Örgüsü


Bülbülü Öldürmek, ırkçılığın hatsafhada olduğu Amerika’da, Harper Lee’nin de doğup büyüdüğü yer olan Alabama Eyaleti’nin Maycomb ilçesinde geçiyor.(İlçenin asıl adı Monroe) Kitap, iki kardeş olan Scout, Jem ve arkadaşları Dill’in çevresinde yetişkinlerin dünyasında yaşananları gözlemlemeleri ve yaşananları ve Dünyayı anlamlandırmaya çalışmalarıyla geçiyor. Çocukların sade ve masum dünyasından, içinde yaşadığımız toplumun kusurlarına ve biz yetişkinlerin inandıkları, arkasında durdukları gerçekliğin ne kadar da yanlış temeller üzerine inşa edildiğine şahit oluyoruz. Bazı durumlarda olaylara bakışımızda ne kadar ikiyüzlü olabileceğimizi fark ederek okuyoruz.


Harper Lee Bülbülü Öldürmek Konusu ve Özeti

Bülbülü Öldürmek ve Irkçılık

Bu iki yüzlülüğe kitaptan en güzel örnekse, Scout’ın sınıf öğretmeninin Almanya’da yahudilere karşı yapılan ırkçılığa karşı yüksek bir şekilde tepki verirken kendi ülkesinde siyahilere karşı yapılan haksızlıklara ve zulme hiçbir şekilde ses çıkarmamakla birlikte bunun yapılması gereken bir şey olduğunu düşünmesi olabilir. Biz insanların gerçeklik algısı ne kadar da çelişkili değil mi? Acaba gerçeklik algımız ve vicdanımızı bu kadar körelten şey nedir...“ama bazen bir adamın elindeki İncil... Babanın elindeki viski şişesinden daha tehlikeli olabilir.”“Bizim mahkemelerimizde, beyaz adamın dünyasıyla siyah adamın dünyası karşı karşıya geldiğinde, her zaman beyaz adam kazanır. Bu ne kadar çirkin olursa olsun hayatın gerçeği.

Hakikaten de Harper Lee’nin hikayesine gizlediği böyle detaylar her ne kadar geçmişte kalmış gibi gelse de biz insanoğlunun bazı şeylere bakışı hiç değişmedi. Irkçılık hiç azalmadığı gibi farklı boyutlarda farklı şekillerde hep karşımıza çıkıyor. Acaba önyargılarımızdan mı kaynaklı?