top of page

"Dr. Stutz" Filmi ve İyi Hale Giden Yolda 10 Madde ile "The Tools"

Netflix “Belgesel Serisi” kategorisinde yer alan “Dr. Stutz” filmi pek çoğumuzun ilgisini ve beğenisini hızlı bir şekilde kazandı. Bu belgeseli ilginç kılan; geliştirdiği metodlar nedeniyle Hollywood camiasında revaçta olan bir terapist ile hastası arasında geçen terapi seanslarından oluşması ve bu çerçevede konuşulanlar. Ancak burada konuşulanları samimi hale getiren şey, terapist Stutz'ın da her şeyi çözmüş bir 'guru' edasında olmayışı.Hasta/ yönetmen koltuğunda ise yine “The Wolf of Wall Street” ,“Dont’ Look Up” gibi popüler filmlerden tanıdığımız bir sima; Jonah Hill.Dr. Stutz Filmi ve The Tools  İyi Olma Hali İçin Araçlar
"Dr. Stutz" Filmi ve İyi Hale Giden Yolda 10 Madde ile "The Tools"

Belgesel, yer yer espriler eşliğinde, bu ikilinin ; insan psikolojisi, kendi yaşam deneyimlerinde nasıl ilerledikleri ve Stutz’ın “The Tools” adını verdiği yöntemleri açıklaması ile ilerliyor.Meraklılarına hemen söyleyelim Dr. Stutz belgeselinin imdb puanı: 7,9 ancak filmin içeriği paha biçilemez. Biz de burada Phil Stutz'ı kısaca tanıdıktan sonra, Stutz’ın bahsettiği bu yardımcı araçları başlıklar halinde derleyeceğiz.


Phil Stutz Kimdir?


Dr. Stutz, New York Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladıktan sonra klinik stajını Metropolitan Hastanesi’nde yapmıştır. Daha sonrasında hapishane psikoloğu olarak Rikers Adası’nda görev yapmış devamında da New York’taki kliniğinde terapi seansları yapmaya devam etmiştir.


Dr. Stutz Kitapları