top of page

Frank Herbert Dune Mesihi Konusu Yorumu ve Eleştirisi/Kitap Önerisi

Güncelleme tarihi: 10 Oca


Dune Mesihi

Dune Mesihi, Frank Herbert tarafından yazılan Bilim Kurgu serisi Dune’un ikinci kitabı. Serinin ilk kitabı 1965 yılında çıktıktan sonra Dune Mesihi 1969’da yayımlandı. Dune Mesihi, ilk Dune kitabında olduğu gibi olay akışını merkeze almak yerine; karakterlerin üzerinde daha düşünsel kavramları ön plana çıkararak bunlar üzerinde duruyor.


Politika ve dinin birbirine karışmasına, insanların yönetilme ve bir şeye körü körüne inanma açlığına ve bir insan üzerinden yayılan hikayelerin, hikayenin origininden uzaklaştıkça nasıl değiştiğine ve baş rolü nasıl tanrılaştırdığına dair konular çok güzel işleniyor. Ve bu “tanrı” figürünün çevresinde toplanan insanların yarattıkları düzeni ve tanrı figürünü kendi leyhlerine nasıl manipüle ettiklerini görüyoruz.


“Tanrılar ile insanları birbirinden ayıran hiçbir şey yoktur. Biri diğerinin içine usulca karışabilir.


Frank Herbert Dune Mesihi Konusu Özeti Analizi Yorumu Eleştirisi Kitap Önerisi

“Beni bu hücreye senin rahiplerin getirdi. Tüm rahipler gibi sen de gerçeğe sapkınlık demeyi çabuk öğrenmişsin.”


Buradan sonrasında kitabın içeriği, konusu ve özetine dair bilgiler paylaşacağım. Dune serisinin ilk kitabını incelediğimiz yazımıza buradan ve Dune serisi hakkında ilginç gerçeklere de buradan ulaşabilirsiniz.


Dune Mesihi Konusu

Paul Atreides’in imparator olması ve Bene Gesserit Rahibeleri tarafından yayılan hikayeler sayesinde kendi dininin yöneticisi konumunda oturmasının üzerinden 12 yıl geçmiştir. Bu sürede Paul’un kaçınılmaz olarak gördüğü Cihat, Paul’un önlemeye çalışmasına rağmen kendinden bağımsız bir şekilde yayılmıştır. Paul, Gesserit Rahibeleri tarafında kontrol altına alınamadığı için Gesserit Rahibeleri Paul’u bir şekilde alaşağı etmenin yolunu arıyorlardır. Bu sırada Frank Herbert, Dune evrenini biraz daha genişleterek "Yüz Dansçıları" olarak anılan bir grubu da kitabımıza dahil eder. Yüz Dansçıları da Gesserit Rahibeleri ve Lonca Teşkilatıyla aynı şeyi istiyordur: Kontrol...

Frank Herbert Dune Mesihi Konusu Özeti Yorumu ve Eleştirisi Kitap Önerisi


Dune’da Lonca Teşkilat Bireyleriİlk kitapta Lonca bireylerinin nasıl göründüğüne dair bir bilgi çıtlatılsa bile ben dikkat edemediğimden net bir şekilde kafamda canlandıramamıştım. Ama Dune Mesihi’nde görünümleri gayet betimleniyor. Lonca Teşkilatı üyeleri, içi melanj baharatı bulunan sıvı dolu bir tüp içerisinde melanja bağımlı bir şekilde yaşayan canlılar. Lonca teşkilatı, yıldızlar arası ulaşımı sağlarken aynı zamanda Melanj baharatı tekelini de elinde bulunduruyordu.

Dune Mesihi Frank Herbert Konusu Yorumu Özeti Analizi Eleştirisi Kitap Önerisi
Lonca Teşkilatı