top of page

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Güncelleme tarihi: 10 Oca

Okumak, insanın sadece hayal gücünü ya da kelime dağarcığını geliştirmekten öte düşüncelerine yön vermeyi, düşünce dünyasını geliştirmeyi hatta hayatı boyunca belki de hiç görmeyeceği insanların gözünden hayata bakabilmesini sağlar. Tabiki bizlere faydalı olabilecek her davranışta olduğu gibi okuma alışkanlığı kazanmak da bazen zorlayıcı olabilir.Bazılarımız, kitaplar içinde yetiştiğinden, çocukken sığınabileceği tek kapısı kitaplar olduğundan onlar için çok da zorlayıcı bir şey olmayabilir. Ama hepimiz bu kadar şanslı olamayabiliriz. Kitaplardan uzak bir çocukluk geçirmiş olmanız, kitap almak için yeterli maddi desteğe sahip olmamış olmanız ya da okumayı sevmediğinizden dolayı okumaya uzunca bir süre küsmeniz sizin suçunuz değil. Yine de geçen zamanın ardından kitaplarla aranızı düzeltme kararı almanız, farklı farklı dünyalara açılabilecek zihninize ilk anahtarı sunmanız demek. Biz de umuyoruz ki verdiğimiz tavsiyeler ve önerilerle zihninize birkaç anahtar daha hediye edebileceğiz. Hadi gelin başlayalım!

Bahsettiğim maddelerden bazıları birbirleriyle çelişebilir. Bunun sebebi sizi motive eden ve size iyi gelen faktörü bulabilmeniz için çeşitlilik sağlamış olmam :)


Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Tavsiyeler

Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Tavsiyeler

1 -Sevdiğiniz Bir Kitap Türü Bulun!

Okumaya hevesli bir şekilde başlamak istediniz. Kitap okumayı çok seven bir arkadaşınızın önerdiği bir kitabı ödünç alıp okumaya başladınız. Ama konusu o kadar sıkıcı ki, bir yerden sonra sayfalar arasında kayboldunuz ve kitap okumanın sıkıcı bir eylem olduğuna karar verdiniz ya da okumanın size göre olmadığına...

Belki de sadece yanlış bir kitaba denk geldiniz! İnsan bir kere kalbi kırılınca sevmeyi bırakır mı? Hiç sanmıyorum. O halde siz de doğru kitaba denk gelmemişsiniz demektir. Önce neyin ilginizi çekeceğini bulmanız gerekiyor. Bazıları fantastik kurgularla olağanüstü dünyalara adım atmayı severken, bazılarımız yazarların acı verici iç dünyalarına dalmayı daha tatmin edici buluyor olabilir.

Tabiki okuma zevkiniz hep aynı kalacak diye de bir şey yok. Okumayı sevdiğiniz kitap türleri zamanla şekillenecektir belki de. O yüzden konusu sizi en çok bağlayacağın düşündüğünüz kitabı seçin. Birbirinden farklı kitap önerileri için bloğumuzda dolanabilirsiniz!Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Tavsiyeler

2-Disiplinli Biriyseniz Günlük Okuma Hedefleri Koyun!

Eğer kendinize hedefler koyup bunlara uymaktan zevk alıyorsanız, kendinize günlük hedefler belirleyebilirsiniz. Sanırım buradaki esas püf nokta hedeflerinizi koyarken gerçekçi olmak.

Yeni bir alışkanlık kazanmaya çalışıyorsunuz. Bu yüzden heyecanlı ve motivesiniz. Her gün bir saat kitap okuyabileceğinizi düşünüyorsunuz. Evet belki 2-3 gün günde bir saat çok rahat okuyabileceksiniz. Sonra motivasyonun getirdiği enerji bittiğinde ve sizi diğer gündelik sorumluluklarınızla baş başa bıraktığında bu biraz yorucu olabilir. Biz yorulmak ve okumayı bir angarya olarak görmek istemiyoruz. O yüzden kendinize daha küçük hedefler koyarak başlayabilirsiniz. Uzun vadede size daha iyi hissettirecektir emin olun:)

Mesela ilk bir hafta günlük 15 dakika kitap okuyun. İlk haftanın sonunda bunu rahatça yapabildiğinizi düşünüyorsanız 5 dakika daha arttırıp günlük 20 dakikaya çıkarın. Sizi zorlamayacak aynı zamanda iyi hissettirecek süre yeterli bir süredir. Saatlerce okuma yapmaya belki de şimdilik ihtiyacınız yok.