top of page
At Home With Ursula Le Guin.png
eartsea.jfif

Ursula K Le Guin Kimdir?

ursula3.jfif

Ursula K Le Guin Hayatı

Ursula K Le Guin, 1929’da Amerika’da doğdu. Annesi psikoloji mezunu, babasıysa Antropolog’tu. Okuma kültürünün önem arz ettiği, etnik ve kültürel çeşitliliğe değer verilen bir aile ortamında yetişti. Yazarlık kariyeri 1950’li yılların sonlarına doğru başlayan yazarlık kariyeri 60 yıla yakın devam edecekti. Yayınladığı ilk eserlerini dergiler aracılığıyla yayınlıyordu. İlk yayınlanan eseri "Folksong from the Montayna Province" adlı şiirdi. İlk kısa öyküsüyse "An die Musik” tir. 1966’da ilk kitabı yayımlanana kadar geçen sürede dergilerde kendi yarattığı evrenleri tanıttı. Bu sürede eserlerini yayımlamak istediği dergilerle sürtüşmeler yaşadı. Eserlerini bilim kurgu haline getirirse sürecin kolaylaşacağını fark etti. Ursula’nın ivme yakalaması “Yerdeniz Büyücüsü” ile oldu. “Büyümenin” konu alındığı fantastik roman ABD ve İngiltere’de büyük yanki uyandırdı. “Karanlığın Sol Eli” romanıyla Hugo ve Nebula Ödülünü aldı. Hugo ve Nebula ödüllerini kazanan ilk kadın yazar oldu. Bu ödülleri kazanan ilk kadın yazar olmasının yanı sıra Ursula anarşist ve sosyalist görüşleriyle bu ödülleri muhafazakar görüşlü bir heyetten alması da değinilmesi gereken başka bir noktadır.  

1977 yılında “Gülün Günlüğü” kitabıyla tekrardan kazandığı Nebula Ödülü’nü o dönemde yaşanan ideolojik ve siyasi çatışmalardan kaynaklı almayı reddetmiştir. “Amerikan Bilim Kurgu ve Fantezi Yazarları Derneği”nin Stannislaw Lem’i üyelikten çıkarmalarını protesto etmek amacıyla “Nebula Ödülü” nü almayı reddetmiştir. Soğuk Savaş Döneminde Doğu Bloğunda yer alan Stanislaw Lem, ABD’li bilim kurgu eserlerinin, eserin özünden çok para kazanmak uğruna yazıldığını düşünüyordu. Burada ayrı bir yere oturttuğu tek yazar Philip K. Dick’ti . Philip K. Dick, Stanislaw Lem ve Ursula K Le Guin daha sonradan bilim kurgu edebiyatını yazın dünyasında daha önemli bir yere oturtan yazarlar arasında anılacaklardı.  

Ursula Kitapların Dijitalleşmesine Karşıydı

Google ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketlerinin kitapları dijitalleştirmesine karşı çıkmıştır. Kitapların kar amaçlı ürünler olmaktansa bir sanatın yansıması olduğunu söyleyen Ursula, tepkisini göstermek amacıyla şeytanla masaya oturduklarını söyleyip “America Guild” isimli Amerika’nın en eski ve köklü yazarlar örgütünden istifa etmiştir.

 

Ursula’nın Filme Uyarlanmış Kitapları:  

 • Rüyanın Öte Yakası(The Lathe of Heaven)(1980) 

 • The Lathe of Heaven (A&E 2002) 

 • Earthsea (Sci-fi 2004) 

 • Tales From Earthsea (Studio Ghibli)  

Ursula K Le Guin’in Yazınında Etkilendiği Yazarlar  

 • Philip K. Dick  

 • J.R.R. Tolkien  

 • William Shakespeare  

 • Lev Tolstoy 

 • Carl Gustav Jung 

 • Laozi  

 • Virginia Woolf  

 • Jorge Luis Borges  

 • Publius Vergilius Maro gibi isimlerden etkilenmiştir.  

 

Kızılderili Ishi ve Ursula 

 

Kitaplarında özgünlük kaynağı olan bir başka isimse Ishi adlı Kaliforniya’nın kuzeyinde yaşayan kızılderililerden Yana Boyunun Yani kabilesinden hayatta kalan son üyesiydi. Babasının mesleği sayesinden farklı antropologlarla tanışma fırsatı bulmuştur. Ishi’yi de bu sayede öğrenmiştir. Ishi köyüne düzenlenen bir baskında kabile üyelerinin çoğunu kaybeder. Uzunca bir süre kaçarak yaşadıktan sonra kabilesinden hayatta kalan tek kişi olarak Oroville kasabası yakınlarında kendi isteğiyle şerife yakalanır. Sürgünler Gezegeni, Mülksüzler, Dünyaya Orman Denir, Hayaller Şehri gibi kitaplarında Ishi’nin hayatından ögelere yer verir.  

4.jfif
Mulksuzler-Ursula-K-Le-Guin-The-Dispossessed
işi.jpg

Ursula K Le Guin Kitapları(Türkçeye Çevrilen) 

Mulksuzler-Ursula-K-Le-Guin-The-Dispossessed
7.jpg
8.jpg
15.jpg
20.jpg
27.jpg
18.jpg
ursula2.jpg
9.jpg
13.jpg
25.jpg
24.jpg
33.jpg
34.jpg
5.jpg
12.jpg
10.jpg
26.jpg
21.jpg
17.jpg
36.jpg
ursula3.jpg
11.jpg
6.jpg
16.jpg
14.jpg
32.jpg
29.jpg
23.jpg
35.jpg
37.jpg
43.jpg
30.jpg
39.jpg
38.jpg
22.jpg
19.jpg

Yerdeniz Büyücüsü

Mülksüzler

En Uzak Sahil

Atuan Mezarları

Dümeni Yaratıcılığa Kırmak

Tehanu

Karanlığın Sol Eli

Dört Yavru

Bağışlamanın Dört Yolu

Balık Çorbası

Öteki Rüzgar

Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

Sözcüklerdir Bütün Derdim

Yerdeniz Öyküleri

Güçler

Lavinia

Dünyaya Orman Denir

Boşa Geçirecek Vakit Yok 

Sesler

Dünyanın Doğum Günü

Yaban Kızlar 

Rüzgarın On İki Köşesi 

Her Yerden Çok Uzakta

Şimdilik Her Şey Yolunda

Günün Geç Vakitleri

Rüzgargülü

Malafrena

Yuvaya Dönüş

Marifetler

Aya Tırmanmak 

Yanılsamalar Kenti 

Balıkçıl Gözü 

İçdeniz Balıkçısı 

Yazma Üzerine Sohbetler

Rocannon'un Dünyası 

Rüzgarın Öte Yakası 

Devrimden Önceki Son Gün 

ursula4.jpg
bottom of page