top of page

Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm (Birini Söyleyeceğim)

Güncelleme tarihi: 2 Eyl 2021




"Kendini çok bilgili, kültürlü, incelikli ve zarif buluyorsun. Peki bütün bunlar anlamlı bir yaşam sürdürmen için yeterli mi?"

Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm Berrak Yurdakul Kitap konusu

Berrak Yurdakul ile tanışmam, ilk olarak internet üzerinden katıldığı bir canlı yayın sayesinde oldu. Kendisi çok duru, net ve huzur dolu bir sesle dinleyenlerin tüm dikkatlerini üzerinde toplamayı başarabilen birisi. Ve bence, kendinden emin ve bilge duruşunun yanı sıra huzur ve şefkat dolu bir tavrı olması da ayrıca çok etkileyici. Eğer yazınına aşinaysanız; kendisi tam bir “Mama Nono” anlayacağınız…

Berrak Yurdakul Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm



Bu yüzden kitaplarında ne anlattığını da merak ediyorsunuz. Benim kitabını okumaya karar vermemin, “Zeynep Aksoy ve David Cornwell’in” Mindfulness Eğitimi’ni aldığım zamana denk gelmesi de güzel bir tesadüf oldu açıkçası. Çünkü “Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm”, farkındalığa giden yolda rehber olabilecek bir giriş kitabı aslında. Aynı zamanda hikâyelerle bu yolculuğa eşlik eden bir arkadaş gibi de…


"Gerçekten ne yapmak istediğini bilmezsen, zihnin yalnızca sıkıntı, çürüme ve ölümle yüklü bir döngüye girer. Kendini tanımak için çalışmak zorundasın çünkü önemli olan tek şey bu. Başarılı veya başarısız olman, zengin veya yoksul olman, mutlu bir evliliğin ve çocuklarının olması değil, çünkü eninde sonunda ölüm gelecek ve bunların hepsini elinden alacak."

“Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm”, Yurdakul’un Destek Yayınları’ndan 2018 yılında kişisel gelişim türünde çıkan kitabı. Yazarın bunun dışında farklı türde kitapları da mevcut. (Bknz. “Altıncı Irk”, “İki Cihanın Bekçisi”) Daha öncesinde basılmış olan “Konuşmayan Tavus Kuşu Camio” ve “Ev Yapımı Bir Paraşüt” kitapları da anladığım kadarıyla bir ‘farkındalık öğretisi’ amacı taşıyor. Hatta bu konularla ilgiliyseniz önce bu kitaplardan başlamanız daha iyi olabilir. Baştan uyarmalıyım ki “mindfulness” a ilgisi olan, bu anlamda farkındalığı yüksek bireylere çok hafif kalabilir bu kitaplar. Ancak henüz uyananlar ve kahvesini sütlü köpüklü sevenler içinse doğru kaynak..


Nedir bu “Mindfulness” olayı derseniz de…


Kökenine baktığımızda Budist ve Zen öğretilere kadar gitmiş bulunuyoruz, ancak böyle söyleyince spiritüel bir deneyimden bahsediliyormuş gibi algılansa da aslında çok da öyle bir durum değil. Ya da sınırları buradan ibaret değil de denilebilir. Son zamanlarda Bilişsel Psikoloji ekolünün uygulamaya koyduğu terapiler de “Mindfulness”ı zihinsel ve fiziksel iyileşme amacıyla kendi yöntemleri içine dahil ediyor.


Aslında “Mindfulness” veya “Farkındalık” olarak bahsedilen şey, zihnimizin nasıl çalıştığını idrak etmemize ve bunu dengeli bir şekilde yönetmemize yarayan bir yöntem. Zihnimizde beliren düşüncelerin peşine takılmamayı, bu düşüncelerle özdeşleşmemeyi ve bu düşüncelerle birlikte gelen duygulara bağlı kalmamayı ve tüm bunlarla birlikte yüzleşmekten kaçındığımız hislerimizle nasıl başa çıkabileceğimizi gösteriyor. Tahmin edilebileceği üzere bunu yaparken de bize önerdiği en önemli araç ise; bu farkındalığa erişebilmek için yapılan meditasyon/ derin düşünme egzersizleri.



"Sen olduğunu zannettiğin şey değilsin.. Sen zihnin değilsin, zihninin fikirleri değilsin, düşüncelerin değilsin, duyguların değilsin... Bugün görüyorum ki normalde yalnızca düşünce üretmekle görevli olan zihnin, hala senin bütün hayatını yönetiyor. Duygularını denetlemeyi bilmiyorsun; zihnini izlemeyi bilmiyorsun."



Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm Berrak Yurdakul