top of page

Frank Herbert ve Dune Kitabı Hakkında 13 Bilgi

Güncelleme tarihi: 10 Oca

Dune, Frank Herbert tarafından 1965’te yayımlanan ve yayımlandıktan sonra 20. yüzyılın en iyi bilim kurgu romanı seçilen kitabı. Kitap, bundan binlerce yıl sonrasında insanoğlunun yıldızlar arasında seyahat edebildiği bir gelecekte “melanj baharatı” olarak bilinen ve insanlara geleceği görme yetisi veren bir baharatın çıkarılabildiği tek gezegen olan Arrakis adıyla bilinen Dune gezegeninde geçiyor. Herbert, dünyamızın siyasi, dini ve etnik sorunlarını bir distopik bilim kurgu romanında harmanlayarak biz okurlara günümüz dünyasına farklı bir pencereden bakma fırsatı sunuyor. 1984’te filme uyarlanan kitap, günümüzde tekrardan sinemaya uyarlanıyor. 22 Ekim 2021 tarihinde vizyona girmesi planlanan filmin, başrolünde Timothée Chalamet, Zendeya, Jason Mamoa, Rebecca Ferguson gibi oyuncular bulunuyor. Aslında 1 Ekim tarihinde vizyona girmesi planlanan film, Warner Bros. tarafından 3 hafta sonrasına ertelendi.


Frank Herbert ve Dune kitabı hakkında 13 bilgiBu yazımda Frank Herbert ve Dune kitabı hakkında sizin için derlediğim bazı bilgileri paylaşacağım. Kitap hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.


Frank Herbert ve Dune'u1-Frank Herbert Dune'u Yayımlatmadan Önce 20 kere Reddedildi

Herbert, Dune’u yayımlatmak için gezdiği 20 yayınevinden ret cevabı aldı. En sonunda kitabı yayımlamayı kabul eden yayımcıysa büyük bir hata yaptığını düşünüyordu.


Dune Frank Herbert hakkında 13 bilgiFrank Herbert ve Dune kitabı hakkında 13 bilgi

2-Herbert Dune ile ilk “Nebula En İyi Roman Ödülünü” Kazandı

Herbert 20 kere ret cevabı almasına rağmen Dune yayımlandıktan sonra ilk kez verilmeye başlanan “Nebula En İyi Roman Ödülü”ne layık görüldü. Ve aynı zamanda “Hugo En İyi Roman Ödülü”nü kazandı.3-Frank Herbert Ekoloji Danışmanıydı

Herbert 1920’de Dünyaya geldi. Fotoğrafçı ve yazar olmasının yanında Ekoloji Danışmanlığı yapıyordu. Oğlunun söylediklerine göre üniversiteden hiç mezun olmamıştı. Buna rağmen araştırma görevlisi olarak çalışıyordu.

Frank Herbert’ın ekoloji danışmanlığı yapması, diğer pek çok şeyin yansıra onun Dune Evrenini yaratmasına katkı sağladı.


4-Herbert, Arrakis'i Yaratırken Oregon Çöl Tepelerinden İlham Aldı .


Frank Herbert ve Dune kitabı hakkında 13 bilgi

Herbert ekoloji danışmanlığı yapıyordu. Floransa, Oregon’a yaptığı bir seyahatte devletin Oregon çöl tepelerini yoksulluk otlarıyla kapatarak stabilize etmeye çalıştığını gördü. Bununla ilgili bir dergide makale yayımlamayı düşünüyordu. “They Stopped the Moving Sands” isimli makalesi hiç yayımlanmasa da bu seyahat onun için kesinlikle bir zaman kaybı değildi. Çünkü Dune evrenin temelleri yavaş yavaş Oregon’daki bu çölde atılmaya başlanmıştı.5-Arrakis Gezegeni’nin Ekolojik Ortamını 5 yılda Oluşturdu.

Evet, Herbert Dune'un ekolojik ortamını yaratmak için 5 yıl çalıştı!


Frank Herbert Dune Hakkında Bilgiler Kitap Öneri
Psilocybin mushroom(Halüsinojen Mantarları)</